Savoie Mont Blanc: Een Betoverende Reis door de Franse Alpen
Terwijl ik dit schrijf word ik omringd door gigantische bergtoppen, met glinsterende gletsjers, valleien met watervallen aan mijn voeten. Welkom in de Franse Alpen, een paradijs voor natuurliefhebbers, avonturiers, actievelingen en levensgenieters. In het hart van deze bergketen bevindt zich een regio die mij echt heeft betoverd, en toch wel een speciale plek in mijn hart zal krijgen: Savoie Mont Blanc. Vier dagen lang heb ik mogen genieten van deze bijna Canada-achtige plek in het hart van Europa.
Chalet Grand Cherf
Drie van de vier nachten verbleven wij op deze prachtige plek. In Samoëns biedt Lodge le Grand Cerf een comfortabel verblijf. Deze gastvrije lodge straalt een gezellige sfeer uit, met houten interieur en super uitzicht op de omgeving. De kamers zijn voorzien van moderne gemakken en het ontbijt wordt bereid met lokale producten. Een ideale uitvalsbasis om te genieten van de natuurlijke schoonheid van Savoie Mont Blanc. Ook voor wintersporters is dit een toplocatie gezien het feit dat dit pand beschikt over een uitgebreide Spa.
Tour door Samoëns
Om een beeld te krijgen van de plaats waar wij de aankomende dagen zullen verblijven kregen wij een korte maar informatieve rondleiding door Samoëns. We begonnen onze verkenning in het historische centrum, dat gekenmerkt wordt door prachtig bewaard gebleven traditionele huizen en een levendige sfeer. Hier vinden we gezellige cafés, lokale winkels en restaurants waar je kunt genieten van de heerlijke Franse keuken. Voor de kerk liefhebbers, zou ik zeker even langs de imposante Église Saint-Jean-Baptiste gaan. Deze historische kerk, gebouwd in de 12e eeuw, is een indrukwekkend staaltje architectuur.
Vervolg je wandeling naar de rivier de Giffre, die dwars door het dorp stroomt. Langs de oevers van de rivier kun je genieten van mooie wandelpaden, ideaal voor een picknick. Breng ook een bezoek aan de Jardin Botanique Alpin de la Jaysinia, een botanische tuin waar je een scala aan alpine planten en bloemen kunt bewonderen. Erg informatief en eindelijk eens niet die standaard bloementuin die je wel vaker bent tegengekomen.
Afghan Walk?
De volgende ochtend begonnen we vroeg aan onze eerste actieve activiteit, een Afghan walk. Werkelijk waar nog nooit van gehoord, maar het klonk in ieder geval erg mysterieus. Goed dus!
Een opkomende trend in de wereld van wandelen is Conscious Walking (ook wel Afghan walking genoemd), waarbij je bewust enkel door je neus ademt tijdens het wandelen. Dit eenvoudige maar krachtige concept heeft de aandacht getrokken van mensen die op zoek zijn naar manieren om hun wandelervaring te verbeteren en tegelijkertijd hun welzijn te bevorderen. Het heeft namelijk een aantal voordelen, dus als je een fanatiek hiker bent; let dan even goed op.
Bij Conscious Walking gaat het niet alleen om het genieten van de prachtige natuur tijdens het wandelen (het uitzicht op de Mont Blanc was prachtig) , maar ook om het bewust worden van je ademhaling en de voordelen die neusademhaling kan bieden. Door via je neus in te ademen, creëer je een diepere en meer gebalanceerde ademhaling, waarbij de lucht wordt gefilterd, verwarmd en bevochtigd voordat deze je longen bereikt.
Het bewust gebruiken van je neus tijdens het wandelen heeft verschillende voordelen. Ten eerste helpt het je om meer in het moment te zijn en een diepere verbinding te voelen met je lichaam en de omgeving. Het kan ook helpen om stress te verminderen, de focus te verbeteren en een gevoel van kalmte en ontspanning te bevorderen. Bovendien kan neusademhaling tijdens het wandelen de zuurstofopname verbeteren en de ademhalingsspieren versterken. Het kan ook de hartslag reguleren, de bloeddruk stabiliseren en het energieniveau verhogen. Dit kan leiden tot een verbeterde algehele fysieke conditie en uithoudingsvermogen, waardoor je langer en comfortabeler kunt wandelen. Een tactiek die ons geleerd is: Op rechte stukken loop je 3-3 (3 x inademen en daarna 3x uitademen via de neus). Uiteraard moet je zelf ondervinden wat het beste bij je past.
Deze Afghan Walk met Claire kost je € 25 per persoon (minimum 5 personen) voor een sessie.
Lunch with a view
Na deze toch redelijk uitputtende wandeling, konden we even bijkomen en een lekkere traditionele maaltijd eten bij een Relais des vallées in Joux Plane. Gewoon echt een gezellige tent met een top uitzicht op het gebied. Op zo’n 10 minuten rijden van dit restaurant was een kleine boerderij gevestigd waar ze hun eigen geiten en koeien kaas maken. Ondanks de flinke lunch konden we dit niet overslaan en moesten we even proberen hoe deze kaas smaakt.
Actief in de wateren van de Franse Alpen
Na een kort relax moment was het tijd voor échte actie. Ik heb heel wat raft ervaringen gehad in mijn leven, maar ben er eigenlijk wel zeker van dat dit mijn beste ervaring is geweest, mede dankzij het weer en de prachtige omgeving. De Giffre-rivier biedt een mix van rustigere stukken en flinke stroomversnellingen. Tijdens het rustigere gedeelte kun je genieten van het prachtige landschap om je heen, met groene oevers en prachtige bergtoppen.
Wanneer je de stroomversnellingen bereikt, voel je de echte uitdaging van het raften waar veel mensen naar op zoek zijn. Tijdens deze tocht was er ook een optie om van kliffen in het water te springen, als je je hoogtevrees eventjes aan de kant zet is dit ook een hele gave ervaring.
Rafting met Yvan (enorm energieke en aardige man. Geef hem vooral een compliment over zijn zangskills, dat gaat hij leuk vinden), hier meer informatie: ecoloradorafting.com (€ 42 per persoon).
5 senses workshop
De volgende ochtend was het weer tijd om eventjes helemaal zen te worden. Er stond namelijk een workshop bij Atelier des 5 Sens op ons te wachten. Roxane en Mathias begroetten ons met een glimlach.
We begonnen met het ontdekken van onze zintuigen. Roxane nam ons mee op een reis van aanraking en geur, waarbij ze ons leerde hoe we ons bewust kunnen worden van de subtiele sensaties die ons lichaam kan ervaren. Om dit gevoel te versterken stelde Roxane voor om een boswandeling te maken, wel met een kanttekening, het moest met een blinddoek om. Door deze ervaring kom je echt maximaal tot rust, en krijg ook daadwerkelijk het besef hoe sterk je eigenlijk bent verbonden met de natuur als mens zijnde.
Daarna was het tijd om ons avontuur voort te zetten met Mathias. Hij deelde zijn kennis over wilde en culinaire planten, en we gingen samen op zoek naar deze “schatten” van de natuur. Terwijl we wandelden, vertelde Mathias over de verschillende planten en hun smaken. Maar ook over planten die je absoluut niet zou moeten eten.
Tijdens de welverdiende pauze in de natuur stopten we bij een idyllische plek met uitzicht op een grote berg. Mathias en Roxane bereidden een bijzondere proeverij voor ons, met allerlei planten en bloemen waar ons daarvoor over werd verteld. Dit in combinatie met de hummus op brood gaf een hele bijzondere maar lekkere smaak.
Over deze bijzondere workshop kan je hier meer informatie vinden: rando-observation.com (€ 35 per persoon).
Lunch met een nog mooiere view dan gisteren
Ja, een nog mooier uitzicht dan gisteren inderdaad..
Na de workshop vertrokken wij richting Réserve Naturelle Nationale de Sixt. Van tevoren had ik al enig research gedaan naar deze plek. Het viel me op dat er online zo weinig over te vinden was, en dat de locatie relatief weinig reviews had. Achteraf kunnen we hier spreken van een hidden gem, en absoluut een aanrader om heen te gaan.
Op het moment dat je het park binnenloopt word je omringd door een prachtige ronde “muur” van bergen. Door de lokalen ook wel Circus (Cirque) genoemd. Vanwege hun kenmerkende amfitheater-achtige vorm. Tijdens de uitgebreide lunch ben ik eigenlijk meer bezig geweest met het prachtige uitzicht dan met het eten. En dat terwijl er een heerlijk stukje vis op m’n bord lag.
Unieke hike door ‘Klein Canada’
Na de lunch was het tijd om verder te gaan met de ontdekkingstocht door het natuurreservaat. Terwijl we ons een weg baanden door het prachtige landschap, keek ik mijn ogen uit naar al het moois wat dit gebied te bieden heeft. Maar wat me het meest fascineerde, waren de gigantische watervallen die vanuit de bergen naar beneden kwamen.
Het water dat met brute kracht naar beneden stortte, creëerde een mistige nevel die de omgeving een mysterieus tintje gaf. Kortom, daar moest ik dichterbij zien te komen. Het fijne aan dit reservaat is dat er verschillende hike routes zijn, waardoor het dus overal lekker rustig blijft en je kan kiezen hoe uitdagend je de hike wil hebben.
Tijdens onze wandeling liepen wij naar ‘The end of the world’. Eigenlijk het midden van het Circus waar niks meer achter leek te zitten. Met overal vogels, meertjes, wilde dieren en hoge bergen zei ik “dit is nou echt hoe ik me Canada voorstel”, waarop iemand uit de groep reageerde met “nou ik ben in Canada geweest, en dit lijkt er verdacht veel op”. Voor dit park zou ik dan ook zeker een hele dag uittrekken, want het is de moeite zeker waard.
Mountainbiken door de bergen van Savoie Mont Blanc
Nahja, eigenlijk E-mountainbiken. Net iets minder sportief misschien, maar toch wel heel erg prettig als je in de bergen rijdt. Samen met onze gids vertrokken we vroeg met onze E-mtb richting de bergen van Samoëns. Het fijne aan deze fietsen is het feit dat ze vijf verschillende standen hebben. Waardoor je dus kan kiezen voor stand 1, bijna geen ondersteuning(handig voor de ervaren mountainbikers die toch iets van hulp kunnen gebruiken tijdens hun klim en voor beginners die op rechte stukken willen fietsen zonder al te veel moeite. Tot standje 5, met erg veel ondersteuning.
Ik heb ooit een Spartamet gehad, wellicht kennen sommige oudere lezers deze geweldige gemotoriseerde tweewieler. Nou, zo voelt het een beetje. Echt alsof je een motor onder je fiets hebt hangen.
Wederom kwamen we weer adembenemende watervallen tegen tijdens deze tocht. Het fijne aan gids Bertrand is dat hij rustig de tijd voor elke deelnemer nam, waardoor het geen probleem was dat er verschillen zaten tussen deelnemers met en zonder ervaring.
Een tour met Bertrand bij Mountain Spirit in Samoëns is te boeken vanaf € 45 per persoon. Hiervoor duik je 2,5 uur de natuur in op een E-MTB inclusief gids.
Prachtige hike met nog mooiere bestemming
Bij terugkomst konden we direct onze spullen meenemen voor het geen waar ik de hele reis al het meest naar uit heb gekeken; de hike richting de mountainhut. Op een kleine 15 minuten rijden konden we de auto parkeren bij Le Fay. Vanaf hier stond ons een 2,5 uur lange hike te wachten door een prachtig gebergte. Zeker voor op de heenweg is het aan te raden om genoeg water mee te nemen. Vooral het klimmen maakt de tocht redelijk zwaar.
Ook bij deze wandeling was onze gids Hervé weer mee. Hervé host niet alleen dit soort wandelingen maar ook survival tours. Wat inhoudt dat je samen met hem een gebied in trekt om te overleven volledig aan de hand van wat de natuur te bieden heeft. Natuurlijk super interessant en handig om te weten hoe je vuur moet maken in een nat bos, welke planten je wel en niet kan eten, hoe je aan water kan komen, wat je moet doen als je verdwaalt bent, en nog veel meer.
Het wandelpad leidt je door dichte bossen met hier en daar een uitzicht op de prachtige vallei met daar achter de gigantische, met sneeuw bedekte, bergen. Na enige tijd wandelen werd Lac de Gers steeds beter zichtbaar. Een prachtig meer omringd door bergen en bomen, wat zo helder is dat het alles weerspiegelt. Uiteindelijk wordt ook de berghut zichtbaar…
Mountainhut “Refuge du Lac de Gers”
Eenmaal aangekomen bij de berghut werden we begroet door de eigenaar. Het is een rustige en afgelegen plek, ideaal voor wandelaars en natuurliefhebbers die op zoek zijn naar een toevluchtsoord in de bergen. De berghut biedt slaapzalen en gemeenschappelijke ruimtes waar reizigers kunnen ontspannen, maar ook kunnen bijpraten na een dag wandelen.
Vanaf het terras van de hut heb je een prachtig uitzicht op het meer en de omliggende bergen, en zelfs op deze plek was er ruime keuze uit verschillende lokale en bekende bieren. Vanaf de ligstoelen konden wij genieten van een welverdiend biertje. Het gebied rondom Refuge du Lac de Gers is geschikt voor diverse outdoor activiteiten, zoals wandelen, klimmen en het verkennen van de natuur. Een bezoek aan Refuge du Lac de Gers biedt de perfecte kans om te genieten van de schoonheid van de Pyreneeën.
De “refuge” heeft drie kamers.
Kamer 1: 7 personen,
Kamer 2: 3 personen,
Kamer 3: 4 personen.
Voor € 65 per persoon inclusief diner en ontbijt de volgende ochtend kun je hier overnachten.
Meer informatie vind je op refugedulacdegers.fr
Ochtendhike met mist
Na een goed ontbijt vertrokken wij weer richting het begin punt. We vertrokken vroeg waardoor er een prachtige mist over het gebied hing. Ook deed deze kou ons wel goed tijdens de wandeling. Het resulteerd ook in bijzondere foto’s.
Boomklimmen met hoogtevrees
Hoogtevrees hebben en hoge bomen beklimmen is nou niet echt een match made in heaven. Toch voelde de boomklim ervaring in Taninges erg veilig aan. Eenmaal boven konden we genieten van een unieke view over het dorp en de achterliggende bergen.
Tijdens deze ervaring leert Jérôme je alles over hoe je bomen kan beklimmen zonder al te veel uitrusting, eigenlijk enkel een touw en een harnas. Deze ervaring gaat gepaard met een lokale wine & cheese tasting, waardoor je op een goede manier kan bijkomen van deze klim.
“Climbing in the Tree” met Jérôme kost je € 25, inclusief de uitgebreide cheese- en winetasting. Dit is te boeken via de tourist office of Praz de Lys Sommand
Barefoot walking
Voordat we vertrokken naar het vliegveld van Genève stond er nog een bijzondere gebeurtenis op de planning; een barefoot walk in de natuur van Praz de Lys, waar de gids André op ons informatieve wijze vertelde over het ecosysteem waar wij ons in bevonden. Het gaf me een meditatie achtig gevoel. Eigenlijk verbaasde het me enorm hoe zacht de ondergrond was in dit gebied. In principe loop je op één groot netwerk van planten en organismen die water vasthouden als een soort reservoir voor het gebied. Het voelt een beetje als een springkussen. Tijdens de wandeling kwamen we allerlei bijzondere planten tegen, waaronder een aantal vleesetende planten.
“Walking barefoot in de “tourbe”” met André in Praz de Lys Sommand.
Kosten hiervan: € 25 per volwassenen, € 20 voor kinderen tot 16.
Helaas was het na 4 intensieve maar vooral hele mooie, interessante en avontuurlijke dagen tijd om weer terug te keren naar Nederland.
Hopelijk kom ik hier snel een keer terug om meer te zien en ervaren van deze prachtige omgeving.
Voor extra informatie over deze regio kijk je op:
LEES OOK
Marnix heeft een passie voor actieve sporten als skiën, mountainbiken en hardlopen. En dan het liefst in de wat ruigere omgevingen. Hoog op zijn bucketlist staan Australië en Nieuw-Zeeland. In 2023 reist hij onder andere door Noorwegen, Zweden, Portugal, Frankrijk, Spanje, Jordanië, Peru en Bolivia.